O kostivalu se vypráví pověra, že když jeden sedlák vypil víno s odvarem kořene kostivalu, hrdlo se mu zalepilo tak, že nemohl nic dalšího polknout. Proto museli sedlákovi nalít do úst ocet, aby mu zalepený krk uvolnili. A pravděpodobně proto své podivné jméno získala rostlina díky pastě, která se z ní připravovala a nahrazovala tak dnešní sádru při fixaci zlomenin. Ačkoli se kostivalu říká lidově též černý kořen, musíme dát pozor a nesmíme ho zaměnit se španělským černým kořenem (hadí mord španělský), který u nás pěstují někteří zahrádkáři a který je určen ke kuchyňskému použití.
Jak už náš český název napovídá, kostival je nejlepší ze všech rostlin k léčbě onemocnění kostí, přičemž prvořadé použití je v podobě MASTI. Je vynikající při zlomeninách a vyvrtnutí, zánětech kostí, vaziva a žil, krevních podlitinách a sraženinách, natrženém svalu, zkrátka při všech bolestech kostí, svalů, kloubů a jejich pouzder. Myslím, že tyto jeho schopnosti ocení v mnohém i "zdraví sportovci" (volejbal, basketbal, vodáctví....... o fotbale a hokeji nemluvě) Kostival obsahuje látku, která podporuje dělení a růst buněk, a tím vyvolává scelování kostí a tvorbu mazu při vysychání kloubů. Z toho vychází i latinské pojmenování kostivalu – SYMPHYÓ, což v překladu znamená SPOJUJI.
Pokud je místo úrazu hodně bolestivé - doporučuji na noc obklad. Namažeme místo silnou vrstvou masti, překryjeme plátnem, ovážeme a necháme působit v klidu až do rána.
Jedním z dalších tajemství léčebných účinků kostivalu je jeho vysoký obsah proteinů. V obsahu těchto cenných látek předčí i sýr a dosahuje skoro takových hodnot jako sója.
Podle lidové pověry zajišťoval kostival bezpečné cestování - přidaný do zavazadel prý zabraňuje jejich ztrátě a odcizení…....... Tak je na Vás to vyzkoušet. Přiznám se, že já raději vyzkouším jiné pověry.
A když už jsme dnes zmínili ty zahrádkáře, tak na závěr ještě jedna rada - macerováním kostivalových listů ve vodě získáme velmi dobré hnojivo na rajčata.